بررسی تخصصی خرابی مین برد تلویزیون ال جی مدل lw57000 توسط تکنسنهای مرکز خدمات دادگر


 

 


 

از کجا بدانیم ایراد از مین برد lw57000میباشد

  • روشن نشدن تلویزیون ال جی و ماندن در حالت استندبای
  • روشن شدن تلویزیون و ماندن روی لوگوی ال جی
  • خاموش و روشن شدن تلویزیون بعد از ظاهر شدن لوگوی ال جی
  • روشن شدن تلویزیون و ظاهر نشدن نور بک لایت

 

این ایراد در چه مدل هایی ایجاد می شود ؟

در تمامی مدل های سری LW امکان ایجاد این ایراد وجود دارد. همانطور که در ادامه نوشته توضیح خواهیم داد این ایراد بعلت ضعف ساختاری ایجاد می شود و تمامی دستگاه هایی که با این ساختار تولید شده باشند مستعد ایجاد این ایراد هستند.

 

قطعه معیوب کدام قطعه است ؟

قطعه معیوب مین برد تلویزیون و در واقع آی سی CPU مین برد است که روش اتصال آن به برد به روش ball grid array است. پایه های این آی سی در زیر بدنه قرار دارد و توپ های قلع بسیار ریز بین پایه ها و برد pcb قرار گرفته و اتصال را برقرار می سازد. قلع به مرور زمان کیفیت خود را از دست می دهد و اتصال برخی پایه ها از بین می رود و در واقع صورت های مختلف ظاهر شدن ایراد هم به دلیل امکان قطع شدن اتصال در پایه های مختلف آی سی است.

 

 

 

علت ایجاد ایراد چیست ؟

حرارت ایجاد شده در اثر کارکرد آی سی cpu و عدم کنترل و دفع آن به مقدار کافی اصلی ترین علت ایجاد خرابی مین برد تلویزیون ال جی مدل lw57000 است. برای کنترل و دفع حرارت ایجاد شده از هیت سینک استفاده شده و اندازه هیت سینک (که ارتباط مستقیم با میزان خنک کنندگی آن دارد) با مقدار حرارت تولید شده همخوانی ندارد.

 

نحوه تعمیر تلویزیون در خرابی مین برد تلویزیون ال جی مدل lw57000 چگونه است ؟

حالا که علت اصلی ایجاد ایراد را متوجه شدید به راحتی می توانید راه حل تعمیر تلویزیون را هم حدس بزنید : لحیم کاری مجدد آی سی راه حل تعمیر است اما مشکل اینجاست که امکان لحیم کاری مستقیم وجود ندارد. برای لحیم کاری بردها و قطعاتی که با تکنولوژی ball grid array ساخته شده اند نیاز به دستگاه خاصی است که BGA Machine نام دارد و به اختصار باید بگوییم که این دستگاه امکان لحیم کاری و اتصال چیپ های مختلف را فراهم می کند. اگر امکان دسترسی به دستگاه bga وجود نداشته باشد تنها راه تعمیر تلویزیون ما تعویض مین برد خواهد بود.


تمامی این فرایند در خود کارگاه مرکز خدمات دادگر توسط ماشینهای پیشرفته انجام میگردد

 

چگونه از تکرار ایجاد ایراد جلوگیری کنیم ؟

برای جلوگیری از تکرار ایجاد ایراد باید حرارت تولید شده در اثر کارکرد آی سی را کنترل کنیم برای این منظور می توان از پدهای سیلیکونی و یا اضافه کردن فن استفاده کرد که راه حل دوم اگر به صورت استاندارد و با استفاده از فن مناسب نصب شود کمک زیادی به ما خواهد کرد.