شاید برای خیلی از شماها پیش آماده که هنگام خرید تلویزیون نو یا کارکرده اطلاعات کافی در اختیارتان نبوده یا هنگام استفاده از تلویزیون با مشکلاتی مواجه شدید که جوابی برایش پیدا نکردید. در این قسمت کارشناس تعمیر تلویزیون مرکز خدمات دادگربه سوالاتی که از سوی کاربران درباره تلویزیون هوشمند مطرح شده پاسخ داده، پس با ما همراه باشید.

1- تصویر تلویزیون دو‌تایی یا پرش‌دار است، به نظر شما قابل تعمیر است تا آن را خریداری کنم؟
پاسخ کارشناس مرکز خدمات دادگر: خیر، قابل تعمیر نیست؛ چون پنل از کنارها ضربه خورده‌ و از داخل پنل قطع شده ‌است. تجربه ثابت کرده‌است که نخریدن آن بهتر است.

2- تعداد پورت‌های تلویزیون‌های جدید خیلی کم است، سیم رابط یا تبدیل‌هایی وجود دارد که تعدادش را بیشتر کند؟
پاسخ کارشناس مرکزخدمات دادگر: بله، این تبدیل‌ها از بازار یا سایت‌های فروش اینترنتی قابل تهیه است. این تبدیل‌ها استاندارد هستند به شرطی که از برندهای معتبر و همینطور فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید.

3- به نظر شما اگر تلویزیون اولد دست دومی که خاموش است را بخرم، امکان تعمیر وجود دارد؟
پاسخ کارشناس مرکزخدمات دادگر: مهم‌ترین قطعه تلویزیون اولد پنلش است. این قطعه تقریباً ۹۰% قیمت یک تلویزیون آکبند است و معمولا خریداران این دست تلویزیون‌ها تعمیرکاران هستند.

۳- به نظر شما تلویزیون ال‌ای‌دی ۴۲ اینچ مدل LB مارک LG که لحظه‌ای روشن و سپس خاموش می‌شود، ارزش خرید و تعمیر دارد؟
پاسخ کارشناس مرکزخدمات دادگر: با احتساب اینکه برای تعمیر این ایراد باید حدود ۴۰۰ هزار تومان هزینه شود، سعی کنید قیمتی مناسب برای آن بپردازید و خیلی گران نخرید.

۴- شما خرید تلویزیون‌های بدون گارانتی که از مرز می‌آورند را توصیه می‌کنید؟
پاسخ کارشناس مرکز خدمات دادگر: ریسک خرید محصولات قاچاق بدون گارانتی خیلی زیاد است. من توصیه می‌کنم که اگر می‌خواهید پول کمتری هزینه کنید تلویزیون‌های دست دوم کارکرده که قاچاق نیستند گزینه مناسبی است.

۵- آیا تلویزیون‌ ال‌ای‌دی که صدای آن تو دماغی است و پارازیت دارد، قابل تعمیر است؟.به چه دلیلی این مشکل برای آن ایجاد شده و آیا تلویزیونی با این شرایط ارزش خرید دارد؟
پاسخ کارشناس مرکز خدمات دادگر: برای رفع این عیب باید هر دو بلندگو تعویض شود از قیمت پیشنهادی حدود ۱۵۰ هزار تومان کم شود.

۶- آیا تعمیر تلویزیون ال‌سی‌دی سونی که بعد از روشن شدن و آمدن نام برند SONY خاموش می‌شود امکان‌پذیر است و آیان ارزش خرید دارد؟
پاسخ کارشناس مرکز خدمات دادگر: این ایراد در تمام تلویزیون‌ها، ناشی از نقص در سیستم بک‌لایت است. با احتساب هزینه‌ای معادل ۳۵۰ هزار تومان برای تعمیر ارزش خرید دارد.

7- چگونه به تلویزیون‌هایی که قاب کمتری دارند (FRAMELESS) اعتماد کنیم؟
پاسخ کارشناس مرکز خدمات دادگر: این تلویزیون‌ها فریم را حذف کرده‌اند و در نتیجه ضربه‌پذیر‌تر هستند. برای تست پنل یک تصویر سفید را انتخاب کنید تا سیاهی (مثل جوهر‌ پخش‌ شده) نداشته ‌باشد. دقت کنید دورتادور پنل جای ضربه وجود ‌نداشته ‌باشد.

۸- آیا سینما خانگی که به محض روشن شدن، پیام protect می‌دهد ارزش خرید دارد؟

پاسخ کارشناس مرکز خدمات دادگر: این پیام یعنی دستگاه نیاز به تعمیر دارد. با احتساب کم کردن هزینه تعمیر در حدود ۲۰۰ هزار تومان، ایرادی برای خریدش وجود ‌ندارد.

۹- در موقع خرید یک تلویزیون دست دوم باید به چه نکاتی توجه کنیم؟
پاسخ کارشناس مرکز خدمات دادگر: ابتدا باید وضع ظاهری دستگاه را بررسی کنید، دقت کنید جای ضربه و خط‌و‌خش روی پنل نباشد. تصویر خیلی سیاه یا روشن و تصویر در حرکت SLOW (آهسته) نشده‌ باشد. مات نبودن و وضوح قابل قبول از دیگر نکاتی است که باید روی آن دقت داشته‌ باشید.

۱۰- از کجا متوجه شویم تلویزیون تعمیر نشده ‌است؟
پاسخ کارشناس مرکز خدمات دادگر: باید به نشانه‌های ظاهری که در سئوال قبل توضیح داده شد توجه کنید. همچنین برای پی‌بردن به جزئیات بیشتر، مهارت و تخصص لازم است. توصیه من این است که در کنار داشتن دقت، اندکی اعتماد هم چاشنی خریدتان بکنید که لذت بیشتری ببرید.

11- آیا تلویزیون‌های هوشمند در حالت خاموش هم برق زیادی مصرف می‌کنند؟

پاسخ کارشناس مرکز خدمات دادگر: خیر این تصور اشتباهی است

12- کدام برند تلویزیون از لحاظ کارایی و امکانات برای خرید بهتر است؟

پاسخ کارشناس مرکز خدمات دادگر: در بازار ایران در بین برندهای پرمشتری تلویزیون‌های ال جی و سونی بهترین کارایی و کمترین خرابی را دارند. اما به‌طور کلی خدمات پس از فروش باید همیشه مدنظر خریدار باشد.

۱3- برای خانه ۶۰ تا ۸۰ متری، تلویزیون چند اینچی بخریم؟
پاسخ کارشناس مرکز خدمات دادگر: ۵۰ اینچ خوب است اما ۴۸ اینچ مناسب‌تر است.

۱4- چگونه می‌توان بدون فیش موبایل را به تلویزیون وصل کرد؟
پاسخ کارشناس مرکز خدمات دادگر: از طریق درگاه‌های وای‌فای، بلوتوث و یا با هات‌‌اسپات، البته بستگی به نوع و امکانات تلویزیون دارد.

15- چطور از سالم بودن و فابریک بودن لامپ‌های ال‌ای‌دی داخل تلویزیون اطمینان حاصل کنیم؟
پاسخ کارشناس مرکز خدمات دادگر: یک فایل یا صفحه کاملاً سفید روی تلویزیون به نمایش بگذارید. تصویر باید بدون لرزش و شفاف باشد.

16- چرا تصویر تلویزیون‌های ال‌ای‌دی بهتر از تلویزیون‌های ال‌سی‌دی است؟
پاسخ کارشناس مرکز خدمات دادگر: در تلویزیون‌های ال‌ای‌دی جنس شیشه (لیکویید) شفاف‌تر است و صفحه نمایش تصویر، رزولوشن بالاتری دارد.

17- مزیت تلویزیون اولد نسبت به تلویزیون‌های دیگر در چیست؟
پاسخ کارشناس مرکز خدمات دادگر: تلویزیون‌های اولد کیفیت تصویر بالاتری دارند و به خاطر داشتن پنلی بدون نور‌دهی قابلیت تماشای تصاویر را بالاتر می‌برند.

18- اگر تلویزیون همیشه به برق باشد، اشکالی دارد؟
پاسخ کارشناس مرکز خدمات دادگر: بهتر است در طولانی مدت به برق نباشد. در اثر برخی از نوسانات امکان دارد پاور دستگاه بسوزد.